Nie zawsze to co ekstrawaganckie czy bardzo szykowne zasługuje na miano haute couture. Warto nieco poszerzyć nasz modowy słownik i przyjrzeć się temu co tak naprawdę oznacza to wyrażenie. Haute couture jest to bowiem dziedzina tak zwanego krawiectwa wysokiego czyli ręcznie szyte pojedyncze egzemplarze z selektywnych materiałów.
• Jak powstało haute couture?
• Co obecnie można określić mianem haute couture?
• Jak haute couture ma się do popularnego pret-a-porter?
• Dlaczego ubrania haute couture cieszą się dziś popytem?
Jak powstało haute couture?
Kiedy w XIX wieku we Francji do dużych pieniędzy doszła burżuazja, zaczęły powstawać masowo domy towarowe i co za tym idzie modne mogły być już teraz nie tylko szlachcianki, ale także przeciętne mieszkanki Paryża. We Francji także zaczęto produkować drogie materiały takie jak koronka, a te z kolei trafiały do kupców z Paryża. W 1858 roku w Paryżu dom mody otworzył Anglik, prekursor haute couture, Charles Frederick Worth. To właśnie on stworzył couturier – swoim klientkom pokazywał cztery kolekcje w roku spośród których mogły wybierać stroje dla siebie. Jego dom mody był prawdziwym imperium, które zatrudniało 1200 krawców. Modele powstałe u Fredericka Wortha były sprzedawane w sklepach na całym świecie. Jako, że w innych domach towarowych powstawało coraz więcej produktów niskiej jakości, syn Wortha, Gaston stworzył stowarzyszenie, które miało chronić interesy firmy i stawiać na unikalność.
Co obecnie można określić mianem haute couture?
Dzisiaj domy mody haute couture znacznie się skurczyły, prezentuje je obecnie 16 firm. Również grono klientek znacznie się zmniejszyło, jest ich teraz 200 na świecie. Pewnie warto zadać pytanie kto jest projektantem haute couture? Otóż domy mody Chanel, Yves Saint Laurent, Dior, Christian Lacroix, Emmanuel Ungaro, Jean-Paul Gaultier, Karl Lagerfeld, Givenchy, Paco Rabbane, Hermes są dziś głównymi reprezentantami haute couture. Klientkami owych domów mody jest naprawdę sama elita, ale to nie przeszkadza wcale temu, że krawiectwo wysokie nadal przeżywa swój rozkwit.
Jak haute couture ma się do popularnego pret-a-porter?
Popularna moda czyli pret-a-porter to ubrania gotowe do noszenia czyli dostępne dla przeciętnych klientów. Stoi ona jednak mocno w opozycji do high fashion, jest produkowana masowo i ma dość przystępne ceny, a co za tym idzie brakuje jej unikalności, ale wcale nie oznacza to że ubrania pret-a-porter są zwyczajne. Wbrew pozorom można znaleźć tam prawdziwe perełki znacznie bardziej ekstrawaganckie od ubrań haute couture.
Dlaczego ubrania haute couture cieszą się dziś popytem?
To, że bogate domy mody mogą sobie pozwolić na produkcję tak drogich ubrań to prawdziwy prestiż dla nich. Moda traktowana jest przez bardzo znanych projektantów jako sztuka, dzięki takiemu podejściu mogą oni pokazać coś naprawdę niezwykłego, a klientki traktują zakup górnopółkowych ubrań jak zakup kawałka historii. To zupełnie tak jakby znaleźć się nagle w świecie marzeń, a niektóre kreacje znanych projektantów są czasem droższe od obrazów wielkich mistrzów pędzla. Czy sławne kobiety mogą odmówić sobie takiej jakości ubrań i faktu, że kreacja kosztowała naprawdę niesamowitą kwotę?
Często pojęcie haute couture jest mylone z ekstrawagancją i przesadną oryginalnością. O ile to pierwsze kompletnie się nie zgadza, to drugie można by uznać za pewien przejaw krawiectwa wysokiego. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że haute couture jest stworzone przez mistrza i po mistrzowsku kontynuowane, nie ma wątpliwości co do tego, że kreacje są oryginalne i nie mieszczą się w granicach popularnej mody.
1 komentarz
Teraz w haute couture ubiera się wiele kobiet, które zajmują się burleską. Uważam, że to coś naprawdę niezwykłego. 🙂