kostki mydła
dodatki

Biżuteria z węgla, kosmetyki z czarnego złota, jakie śląskie gadżety warto znać?

Śląsk to region z bogatą tradycją i charakterystyczną gwarą. Jednym z symboli tego regionu jest górnictwo, a więc i węgiel. Ze względu na dużą popularność czarnego złota powstały na jego bazie biżuteria i kosmetyki. Jednak węgiel nie jest jedynym znakiem rozpoznawczym Śląska. Zastanawiasz się, jakie jeszcze śląskie gadżety warto znać? Poznaj kilka najbardziej popularnych produktów nawiązujących do tradycji tego regionu.

Śląska biżuteria z węgla

Śląsk nierozerwalnie kojarzy się z wydobyciem węgla. Surowiec ten stał się symbolem tego regionu, zatem nic dziwnego, że zaczęły powstawać produkty inspirowane czarnym złotem. Ciekawym śląskim wyrobem z węgla jest biżuteria, która prezentuje się bardzo oryginalnie. Ozdobne kamienie zostały zastąpione w niej bryłkami węgla kamiennego, co zdecydowanie nadaje biżuterii nieszablonowego wyglądu. Wśród modnych propozycji biżuterii z węgla znajdują się kolczyki, naszyjniki, celebrytki, bransoletki, a nawet spinki do mankietów. Dodatki z czarnego złota to świetna propozycja oryginalnego prezentu dla najbliższej osoby. Niektóre modele biżuterii ze Śląska rzeczywiście mocno nawiązują do tradycyjnych bryłek surowca, jednak na rynku można spotkać także ozdoby z gładko oszlifowanymi kamieniami, które dla niepoznaki mogą przypominać onyks.

Kosmetyki z węgla

Produkty z dodatkiem węgla aktywowanego są znane już od dawna, jednak od kilku lat furorę robi linia kosmetyków z węgla Sadza Soap. Na początku znane było tylko mydło glicerynowe, które kształtem i kolorem przypomina standardową bryłkę tego surowca. Jednak wkrótce pojawiły się kolejne produkty — takie jak żel pod prysznic, szampon i peeling do ciała. Obecnie dostępne są również kostki mydła w kształcie ludzkiego serca i granatu. Oczywiście wszystkie kosmetyki z węgla są utrzymane w czarnej kolorystyce. Świetnie sprawdzą się nie tylko jako śląskie gadżety na prezent, a także jako produkty do pielęgnacji ciała. Śląskie czarne mydło posiada właściwości peelingujące, dobrze się pieni i może być używane przez osoby z alergiami.

Śląskie skarpety

Kolejnym śląskim gadżetem, o którym warto wspomnieć, są skarpety (a może raczej zoki) z napisami nawiązującymi do regionalnej gwary. Wśród popularnych nadruków znajdują się takie jak „Chachor”, „Cisna na kole”, „Dej kusika” czy też „Ciulom Yntki”. To bardzo ciekawa odsłona modnych kolorowych skarpet, które przywołują skojarzenia ze Śląskiem.

Koszulki ze śląskimi napisami

Nietuzinkowymi gadżetami są również koszulki ze śląskimi napisami, które doskonale sprawdzą się jako zabawny prezent dla bliskiej osoby. Do najciekawszych należą takie jak „Gryfno frelka”, „Przaja mojimu chopu”, „Ber. Pitej bo mom głod”, „Mosz chlyb” czy też „Ni mom się w co łoblyc”. Świetnie prezentują się również T-shirty ze śląskimi odpowiednikami części ciała lub przepisem na wodzionkę.

Nie da się ukryć, że śląskie gadżety prezentują się nietuzinkowo i zdecydowanie warto je znać. Na rynku znajdziesz bardzo wiele produktów nawiązujących do tego regionu i jego tradycji. Co sądzisz o śląskich gadżetach? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod artykułem.

poprzedni artykuł następny artykuł

podobne artykuły o modzie

2 komentarze

  • odpowiedz Oresta 11 kwietnia 2023 at 06:22

    Biżuteria z węgla to może nie, ale takie mydło z dodatkiem węgla jest całkiem ok. Bardzo dobrze się u mnie sprawdziło 🙂

  • odpowiedz Celina 14 kwietnia 2023 at 11:24

    Uwielbiam śląskie gadżety! To są najlepsze pomysły na prezenty. Śląskie skarpety czy kosmetyki nie tylko są ciekawe ale i użyteczne

  • zostaw komentarz