Ciepły sweter to zawsze dobry prezent dla dziadka. Jednak na co zwrócić uwagę przy kupowaniu prezentu? Co zrobić, by przypadkiem nie kupić swetra, który nie grzeje? Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę na zakupach i gdzie możesz kupić dobry jakościowo sweter dla dziadka.
Jakiego swetra nie kupować dziadkowi?
W sklepach na każdej półce panoszy się poliester. Dziś już trudno kupić ubranie, które nie zawiera w sobie plastiku. Często trzeba szukać godzinami, by znaleźć coś, co warto ubrać na naszą skórę. Jakich materiałów powinniśmy unikać, wybierając sweter? Już mówimy.
- akryl, to sztuczna wełna, która nie oddycha, ani nie grzeje,
- wiskoza, pochodzi z włókna roślinnego, jednak nadaje się głównie na lato,
- len bawełna, podobnie jak w przypadku wiskozy, sprawdzi się raczej na cieplejszą porę roku. Nie zapewni odpowiedniego grzania, ale sam materiał jest dobrej jakości.
Jak rozpoznać dobry jakościowo sweter dla dziadka?
Dobrej jakości sweter będzie raczej z naturalnych włókien. Dobra wełna nie potrzebuje domieszek, świetnie grzeje sama. Jeśli myślisz w tej chwili o wełnianych swetrach, których w dzieciństwie nie dawałeś rady nosić, to wiedz jedno, to była wełna złej jakości. Dobry jakościowo sweter powinien być przyjemny w dotyku. Co ma w składzie porządny sweter? Przede wszystkim w składzie powinna się znaleźć:
- wełna owcza, najlepiej bez domieszek, ale około 15% poliamidu też będzie w porządku, a sweter będzie bardziej mięciutki,
- kaszmir, jest cieniutki, ale dzięki swej strukturze, dobrze nas ogrzewa,
- merino, szlachetna wełna, jedna z najdroższych,
- angora, to też sweter z naturalnych włókien, jednak sposób pozyskiwania wełny jest kontrowersyjny.
Przy kupnie swetra warto też zwrócić uwagę na certyfikaty. Jeśli widnieje na ubraniu certyfikat Woolmark, możemy śmiało kupować, oznacza to, że sweter pozyskany jest z żywej wełny.
Gdzie kupić dobry i ciepły sweter dla dziadka?
Propozycji jest wiele, wszystko zależy od naszego budżetu tak naprawdę. Jeśli mamy skromny budżet, a zależy nam na jakościowym swetrze, możemy poszukać odzieży w secondhandzie, w butiku cyrkularnym, w vintage shopie czy w charity shopie. To są sklepy, które zajmują się wprowadzaniem ubrań do drugiego obiegu, są to starannie wyselekcjonowane ubrania. W części z nich możemy dalej znaleźć ubrania wysokiej jakości. Często nawet markowe. Możemy też spróbować poszukać w sieciówkach, jednak to może być już trudniejsze. Ceny mogą kusić, jednak skład materiałów pozostawia wiele do życzenia… Mamy też trochę droższe opcje jak kupowanie w butikach Pelo, Vistula, Bytom, Pierre Cardin czy Digel. Tu jednak musimy liczyć się z cenami trzycyfrowymi. No i na sam koniec zostaje nam opcja najdroższa: luksusowe butiki lub rękodzieło. Możemy zamówić specjalnie dziergany sweter dla naszego dziadka. Można go spersonalizować, wybrać kolory, styl dziergania, wszystko! Wiadomo, każdy element będzie wpływał na ostateczną cenę swetra.
Pamiętajcie jednak by na zakupach zawsze sprawdzać ubrania. Czytajcie metki ze składem, bo słaba jakość materiałów może zdarzyć się nawet w najdroższym butiku. Poliester jest już wszędzie.
brak komentarzy