Ciepłe skarpetki na podłodze
dodatki, na topie

Jakie skarpety do chodzenia po domu wybrać?

Chodzicie po domu w kapciach czy w skarpetkach? Jeżeli to drugie, to jaki typ skarpet wybieracie i czy w ogóle zwracacie na to uwagę? Może wydawać się to nieistotne, ale warto zastanowić się nad tą kwestią. Jakie więc skarpety warto wybrać do chodzenia po domu i dlaczego?

Boso, w skarpetkach czy w kapciach po domu?

Na pewno wśród Was znajdą się zwolennicy kapci, skarpetek lub nawet chodzenia boso po domu. Każda z tych opcji ma rzecz jasna swoje zalety i wady i wiele będzie tutaj zależało od tego, jak nam jest najwygodniej. Z pewnością po mieszkaniu nie chodzi się z kolei w butach, jako że po pierwsze, niepotrzebnie roznosi się bród po podłodze, a po drugie, stopa w butach się męczy i siłą rzeczy na dłuższą metę jest to po prostu niekorzystne dla zdrowia.

Czy warto chodzić po domu w skarpetach?

Ile ludzi, tyle opinii. Niektórzy wychwalają chodzenie w skarpetkach, inni stwierdzają, że lepiej zostawić stopę bosą, żeby oddychała. Tak naprawdę wiele zależy od nas, choć rzecz jasna skarpetki mają tę jedną zaletę, że chronią naszą stopę przed zimnem podłoża. Chodzenie boso ma sen tylko wtedy, gdy poruszamy się po naturalnej powierzchni jak ziemia, piasek czy trawa. Panele, kafelki, linoleum i inne typy podłóg do takich nie należą. Zazwyczaj są zimne, do tego bardzo twarde, co za tym idzie, nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji dla stopy. Lepiej więc wybrać lekkie kapcie lub skarpetki.

Poza tym, skarpetki (oraz kapcie) stanowią ważną barierę chroniącą stopę przed zanieczyszczeniami. Zbierają pot i bród oraz stanowią zabezpieczenie przed uszkodzeniami.

Jakie skarpetki wybrać do chodzenia po domu?

Podobnie jak w przypadku wyboru bielizny, tutaj także powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania czy materiał. To nie tylko zapewni nam lepszy komfort noszenia, będzie też bezpieczniejsze dla zdrowia naszych stóp. Najlepiej sięgać po skarpety wykonane z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze i zapewniają możliwość oddychania dla skóry. W ten sposób uchronimy się przed nadmierną potliwością, a także częstymi chorobami, jak grzybica. Dlatego zdecydowanie najlepiej wybierać skarpetki wykonane z 100% bawełny.

W chłodne dni dobrze sprawdzą się też skarpety wełniane czy to z wełny owczej, alpaki czy merynosów (szczególny rodzaj owcy). Tak zwane skarpety termoaktywne mogą być świetną opcją i to niezależnie od pory roku.

Czy warto nosić skarpetki z ABS po domu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele będzie zależało od tego, jak nam wygodnie oraz jakie mamy podłogi w naszym domu. Jeżeli lubimy chodzić bez kapci, z pewnością dodatkowy ABS będzie zabezpieczeniem przed poślizgiem, a tym samym, przed nieprzyjemnym wypadkiem. Można, ale nie trzeba zainwestować w taki typ skarpet, a jak już się je wybiera, to dobrze zdecydować się na te wysokiej jakości. Antypoślizgi najczęściej są doczepiane do spodu skarpet i dość szybko się zużywają. Lubią odpadać lub co dorsza wiszą na strzępach materiału, co jest i nieestetyczne i może być niebezpieczne. Jeżeli zauważy się uszkodzenie ABS w skarpetkach, najlepiej wymienić je na nowe.

Dlaczego skarpetki wygrywają z kapciami?

W tym akapicie przytoczę własny przykład z życia wzięty. Po pierwsze odkąd pamiętam, zawsze chodziłam w kapciach. Zawsze. Chodzenie bez nich i w samych skarpetach lub – co gorsza – boso uznawałam za przejaw niedbalstwa. Było tak aż do momentu, gdy urodziłam dziecko i mój maluch zaczął się przemieszczać po mieszkaniu. Dodać trzeba, że na podłogach mam jeszcze maty piankowe, co wiązało się z tym, że za każdym razem, jak szłam bawić się z córką, musiałam ściągać kapcie. A potem je zakładać i znów ściągać.

W końcu przestałam to robić i całkowicie zrezygnowałam z kapci na rzecz skarpetek, przez co większą uwagę zaczęłam zwracać na to, co noszę bezpośrednio na stopach. Chodzenie po kafelkach czy panelach bywa niekomfortowe, ale dobrze dobrane skarpetki niwelują zimno z podłogi i wbrew pozorom bywają wygodniejszą alternatywą.

W kapciach też czasem chodzę, ale tylko okazjonalnie np. w łazience, gdzie jak wiadomo jest zazwyczaj większa wilgoć. Jak wy się na to zapatrujecie? Chodzicie w skarpetkach po domu, a może wolicie kapcie lub jednak całkiem bose stopy?

poprzedni artykuł

podobne artykuły o modzie

brak komentarzy

zostaw komentarz