dziecko idzie za rękę z kobietą
na topie

Jak znaleźć dobrą opiekunkę dla dziecka, nianię?

Rodzice aktywni zawodowo są zmuszeni do poszukania dla dzieci opieki. Najczęściej zapisują pociechy do placówek takich jak żłobek czy przedszkole. Bywa jednak tak, że poszukują opiekunki do dziecka. Czasami niania potrzebna jest doraźnie. Gdzie jej szukać?

Jak i gdzie szukać niani dla dziecka?

Poszukiwania opiekunki dla dziecka najlepiej zacząć od zapytania znajomych i sąsiadów, czy znają kogoś godnego zaufania. Niania z polecenia to nie jest już obca osoba — to ktoś, komu już ktoś zaufał i powierzył swoją pociechę.

Jeśli nie ma się szans na znalezienie opiekunki z polecenia, wówczas dobrze jest skorzystać z agencji niań. Jednak trzeba wiedzieć, jak działa taka firma. Należy się upewnić, jakie ponosi się opłaty, czy trzeba wnieść wpisowe, jaką prowizję się płaci, ile kandydatek można sprawdzić, a także jak są one weryfikowane.

Jednak dzisiaj, gdy do dyspozycji mamy internet, można poszukać niani dla dziecka na własną rękę. Jak? Opiekunki dla dziecka możesz szukać przez Sprzedajemy.pl, bo to serwis z ogłoszeniami lokalnymi, więc łatwo sprawdzisz, czy ogłasza się ktoś z okolicy. Możesz też zamieścić własne ogłoszenie. Napisz w nim wszystkie wymagania i oczekiwania oraz warunki pracy. Być może ktoś sam się zgłosi.

Jakie wymagania powinna spełniać opiekunka do dziecka?

Teoretycznie to, jakie wymagania powinna spełniać osoba, którą zatrudnia się do opieki nad dzieckiem, powinno zależeć od samych rodziców. Jednak nie zawsze o wszystkim pomyślimy na czas. Czego wymagać od dobrej niani?

Na pewno bardzo ważne jest doświadczenie w opiece nad dzieckiem. Nie musi być to staż w żłobku lub specjalistyczny kurs. Wystarczy fakt, że kandydatka posiada własne dziecko lub jeśli opiekowała się już cudzym — ma referencje.

Niania powinna mieć miłe usposobienie, być cierpliwa, wyrozumiała oraz rzetelne wywiązywać się z obowiązków. Przede wszystkim powinna od razu złapać kontakt z dzieckiem. Jeśli ono jej nie zaufa — nie ma co liczyć na sukces.

Czy niania powinna mieć określone wykształcenie? Wcale nie! Oczywiście opiekunka dla dziecka może mieć studia wyższe ukierunkowane na pracę z dziećmi lub inne specjalne przygotowanie pedagogiczne. Warto szukać takiej niani. Jednak nie ma co do tego przywiązywać ogromnej wagi. Nie zawsze to świadczy o dobrym wykazywaniu się z obowiązków.

Na pewno warto odrzucić kandydatkę, która ma nałogi, nie zna dobrze języka polskiego, ma problemy zdrowotne.

Jak znaleźć dobrą nianię?

Choć mówi się, że nie szata zdobi człowieka, to jednak w przypadku niani ma to znaczenie. Ważne jest, by kandydatka na nianię była ubrana schludnie. Warto zwrócić uwagę na to, czy po wejściu do domu myje ręce. Wygląd dłoni i dbanie o higienę jest bardzo ważne.

Dobra opiekunka dla dziecka nie powinna zajmować się maluszkiem tylko z powodów finansowych. Idealnie jest, gdy jest to osoba, która po prostu lubi małych ludzi.

Gdy zaprosi się kandydatkę do domu, warto podpatrzeć, czy podczas pierwszego spotkania interesuje się ona dzieckiem. To ważne, by przywitała się, uśmiechnęła, podała rękę. Powinna też wychodzić z inicjatywą — pytać, co dziecko lubi, jakie jest itp.

poprzedni artykuł następny artykuł

podobne artykuły o modzie

3 komentarze

 • odpowiedz Irena 8 lipca 2022 at 12:26

  Niania tylko z polecenia. Nie wiem, jak ludzie mogą ufać obcym ludziom i zostawiać pod ich opieką dzieci, nie mając żadnych sprawdzonych referencji.

  • odpowiedz Mamusia 27 stycznia 2023 at 06:50

   Zgadzam się jak najbardziej. Tyle się teraz słyszy, że cieszę się, że nie muszę szukać niani. Babcia jest na posterunku 🙂 ale jeśli byłabym zmuszona do znalezienia niani, to wybrałabym tylko taką, która została juz sprawdzona

 • odpowiedz mamix 8 lutego 2023 at 10:27

  Ja jestem właśnie na etapie poszukiwań dobrej opiekunki dla dziecka i jestem załamana. Żadna kandydatka nam nie odpowiada, już nie wiem co robić, chyba nigdy nie znajdę niani

 • zostaw komentarz