Suknia w stylu Scarlett O'Hary
styl gwiazd dawnego kina

5 powodów, dla których Scarlett O’Hara została ikoną stylu

Kojarzycie z pewnością słynną redaktorkę amerykańskiego Vogue’a Annę Wintour. Jakie może mieć ona jednak powiązanie z uwielbianą powieścią Margaret Mitchell Przeminęło z wiatrem i jej równie popularną ekranizacją? Otóż wpływowa Anna ukoronowała główną bohaterkę książki, graną w filmie przez Vivien Leigh, tytułem najbardziej stylowej postaci literackiej. Wpływ na tę decyzję miała bez wątpienia nie tylko sama powieść, ale i film, który powstał na jej podstawie i skojarzył Scarlet O’Harę z piękną aktorką. Dlaczego właśnie Scarlett przypadł zatem ten zaszczytny tytuł? Oto kilka z ewentualności.

Scarlett O’Hara i jej suknie

Najpopularniejszym strojem Scarlett była suknia, którą, z powodu braku odpowiednich środków na gustowne materiały, uszyć musiała z zasłon. Dziś pomyślelibyśmy, że to zupełnie nietrafiony pomysł, który nie miałby żadnych szans na powodzenie. Zielona, welwetowa kreacja, opasana zasłonowym sznurem wyglądała jednak tak pięknie, że nie wiadomo, czy to zasługa zachwycającej Vivien Leigh, czy może tego, że stylizacja robiła wrażenie sama w sobie. I dziś welwetowe sukienki powracają do łask. Choć nie są tak strojne jak niegdyś i szyje się je jednak na dużo nowocześniejszą modłę, niektóre z nich zobaczyć możemy chociażby na Domodi, gdzie prezentują różne fasony i style.

scarlet ohara suknia

Dom według Scarlett O’Hary

Scarlett O’Hara dbała nie tylko o swoją powierzchowność, ale i o przestrzeń, która ją otaczała. Jej posiadłość, Tara, do dziś podziwiana jest przez widzów filmu i czytelników powieści. Stylowe wnętrza pasowały idealnie do charakteru i klasy głównej bohaterki, nic więc dziwnego, że tak bardzo nie chciała stracić swego domostwa i dzielnie o nie walczyła.

scarlet ohara kapelusz

Scarlett O’Hara w „Przeminęło z wiatrem”

Dlaczego wciąż siadamy przed ekranem telewizora, kiedy któryś z programów pokusi się o puszczenie ekranizacji Przeminęło z wiatrem? Właśnie dla niej – dla Scarlett O’Hary, granej przez Vivien Leigh. Aktorka wcieliła się w tę postać tak sugestywnie, że jej lodowate spojrzenie spod długich i gęstych rzęs i uniesiona brew do dziś mrożą krew w żyłach większości mężczyzn. To ona stworzyła niezapomnianą kreację, którą zachwycamy się do dziś, a wraz ze swym filmowym amantem, granym przez Clarka Gable’a Redem Butlerem, stworzyli parę, która wstrzymywała oddech widzów na całym świecie.

scarlet ohara kolczyki

Scarlett O’Hara i jej podejście do mody

Nie wchodź dwa razy do tej samej rzeki. I nie ubieraj dwa razy tego samego stroju. Scarlett O’Hara wolała uszyć suknię z zasłon, niż założyć to, w czym już wcześniej wystąpiła. Choć nas nie stać być może na taką rozrzutność i nie mamy takiego kunsztu krawieckiego, aby nagle szyć własne stylizacje z domowych obrusów, prześcieradeł czy firan, to właśnie w nowych ubraniach czujemy się zazwyczaj najlepiej, najbardziej atrakcyjnie i jesteśmy pewne, że dzięki nim robimy największe wrażenie na innych (choć niekoniecznie zawsze musi tak być).

Skromność wg Scarlett O’Hary

Scarlett nie znała słowa „skromność”. My też powinnyśmy czasami wyrzucić je z własnego słownika. Nie chodzi oczywiście o to, aby epatować gołym ciałem, czy też nadmiarem ekskluzywnej, drogiej biżuterii, ale warto potraktować ten temat z przymrużeniem oka, znając swą wartość i mierząc wyżej niż zdaje nam się, że możemy sięgnąć.

poprzedni artykuł następny artykuł

podobne artykuły o modzie

2 komentarze

  • odpowiedz Fanka_Scarlett 6 października 2016 at 11:57

    Zawsze jak oglądałam ten film zazdrościłam jej kreacji. Są wprost przepiękne. Moim marzeniem zawsze było mieć taką sukienkę

  • odpowiedz Nina_Sky 10 października 2016 at 05:18

    Rzeczywiście, Scarlett O’Hara była nie tylko piękną kobietą ale przede wszystkim elegancką, z wyczuciem stylu. Jako dziecko byłam zakochana w jej sukienkach i strojach i prossilam mamę, zeby uszyła mi właśnie takie sukienki.

  • zostaw komentarz