noga w zamszowym bucie
na topie, porady urodowe

Jak dbać, czyścić zamszowe buty?

Zamszowe buty cieszą się sporą popularnością. Nie ma wątpliwości, że to dzięki elegancji, jaką posiada w sobie zamsz. Takie obuwie może zdziałać cuda dla naszego stylu i wizerunku. Problem jednak w tym, że gdy chodzimy w takich butach, szybko mogą one stracić swój urok z powodu działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jak uchronić przed tym buty? I jak doprowadzić je do porządku, jeśli już się zabrudzą lub przemokną?

Jak zabezpieczyć zamszowe buty przed zniszczeniem?

Buty zamszowe trzeba chronić przede wszystkim przed trudnym do usunięcia brudem i przed wodą. Istnieją specjalne preparaty stosowane w tym właśnie celu. Środki w sprayu tworzą przezroczystą warstwę, która stanowi niewidzialną barierę, zabezpieczającą buty przed wsiąkaniem wody i tworzeniem się plam trudnych do usunięcia. Najlepiej odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w takie środki i zastosować, zanim po raz pierwszy wyjdziemy w nowych butach na zewnątrz. Po spryskaniu sprayem należy trochę odczekać, aby mógł wyschnąć.

Jak wysuszyć zamszowe buty?

W jaki sposób wysuszyć zamoczone buty? Mamy nawyk kładzenia ich na kaloryferze, aby przeschnęły, ale uwaga! Nie powinno się tego robić w przypadku zamszu! Może on w ten sposób ulec nieodwracalnym zniszczeniom. Także konstrukcja buta może zostać osłabiona.

Jak więc suszyć zamszowe buty, skoro kaloryfer odpada? Pomocne będą nam gazety. Należy zgnieść pojedyncze strony, ciasno wypełnić nimi wnętrze butów i pozostawić tak na kilka godzin. Wilgoć wsiąknie w papier. Jeśli zależy nam na czasie i nie chcemy długo czekać, wymieniajmy gazety co godzinę. W ten sposób przyśpieszymy ten proces.

Jak wyczyścić zamszowe buty?

A co zrobić z plamami? Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną gumkę, za pomocą której można usunąć brud i odnowić górną warstwę zamszu. Jeśli nie mamy tego pomocnego narzędzia, możemy posłużyć się… skórką chleba. Choć brzmi to zaskakująco, równie dobrze spisuje się ona w tej roli. Należy pamiętać, że wszystkie procesy usuwania plam z zamszu powinny się odbywać na sucho. W przeciwnym razie brud mógłby wsiąknąć głębiej, co oczywiście utrudniłoby jego usunięcie.

Na te bardziej tłuste plamy dobrze zadziała talk. Należy posypać nim plamę i pozostawić tak na kilka godzin, a następnie zmieść proszek szczotką. To działa, ponieważ talk wchłania tłuszcz.

Jak odnowić zamszowe buty?

Sfatygowany, podniszczony zamsz można odnowić domowymi sposobami. Na początek warto użyć twardej szczotki i energicznie wyszczotkować buty. Chodzi w tym zabiegu nie tylko o to, by usunąć kurz i zaschnięte błoto (chociaż to oczywiście też jest bardo ważne), ale również o podniesienie włosków zamszu, które podczas używania butów i wystawienia ich na czynniki zewnętrzne mogą ulec spłaszczeniu. Zamsz z ponownie podniesionymi włoskami będzie wyglądał na nowszy.

Jeśli zabrudzenia wykazują dużą odporność na szczotkowanie, najlepiej uciec się do pomocy pary. Nad gorącą parą potrzymajmy buty przez 20-30 minut, a następnie wyszczotkujmy. Teraz efekty powinny być lepsze.

Jeżeli zamsz jest brązowy, istnieje sprytny domowy sposób na odświeżenie jego koloru, a pomóc mogą w tym… fusy po kawie. Nanieśmy je na szczotkę i wyczyśćmy nią buty. To naprawdę działa!

poprzedni artykuł następny artykuł

podobne artykuły o modzie

brak komentarzy

zostaw komentarz