Dobór odpowiedniego biustonosza spędza sen z powiek wielu kobiet. I trudno się dziwić, bo wbrew pozorom to wcale nie jest takie proste zadanie. Kupienie dobrego biustonosza to sztuka, która udaje się niewielu. Ty też masz z tym problem? Przeczytaj nasz artykuł! Opowiemy ci na co powinnaś zwrócić uwagę!
• Obwód pod biustem. Dlaczego jest tak istotny?
• Jak zmierzyć obwód w biuście?
• Jak dobrać miseczkę?
• Jak przymierzyć stanik?
Obwód pod biustem. Dlaczego jest tak istotny?
Jest on fundamentem, który podtrzymuje biust. To na nim, a nie na ramiączkach, powinien opierać się jego ciężar. Aby poprawnie ustalić swój rozmiar pod biustem musisz sięgnąć po miarkę krawiecką. Następnie owiń się nią, układając ją poziomo bezpośrednio pod piersiami. Wypuść powietrze i zaciśnij miarkę dość mocno, ale nie w sposób, który powodowałby ból. Odczytaj wynik.
Wynik zaokrąglij w dół do pełnej piątki, czyli jeśli wyszło ci np. 78, zaniż do 75. Otrzymaną liczbę trzeba znowu zaniżyć o 5, czyli powinnaś sięgnąć po biustonosz w rozmiarze 70. Biustonosze są rozciągliwe, a ten dobrze dobrany musi mocno trzymać się w obwodzie. Dlatego wybierając mniejszy nie musisz się obawiać, że, po pewnym czasie, przestanie dobrze podtrzymywać biust.
Jak zmierzyć obwód w biuście?
Pierwsza zasada, jeśli chodzi o dokonanie tego pomiaru brzmi: musi być luźno. Ściskając piersi miarką uzyskasz zły wynik! Miarkę ułóż poziomo, w taki sposób, aby przecinała najdalej wysunięte punkty twoich piersi. Czyli musisz ją umiejscowić, mniej więcej na wysokości brodawek.
Mierzyć powinnaś się bez stanika, ale jeśli twój biust nie jest jędrny, ani sterczący możesz wyjątkowo go założyć. Pamiętaj, aby do pomiaru wybrać model, który nie spłaszcza piersi! Nawet jeśli zdecydowałaś się na pomiar w staniku, musisz również dokonać pomiaru bez stanika. Wtedy porównasz oba otrzymane wyniki. Przy wyborze stanika musisz kierować się tym większym.
Jak dobrać miseczkę?
Ok. Dowiedziałaś się już jaki jest twój obwód, teraz przyszła pora, abyś poznała swój drugi, równie ważny wymiar, bez którego wybór odpowiedniego stanika jest praktycznie niemożliwy. O co chodzi? Oczywiście o miseczkę! Chcesz poznać jej rozmiar? Potrzebne ci będą do tego wyniki dwóch pomiarów: obwodu w biuście i, wspomnianego przez nas wcześniej, obwodu pod biustem. Od wyniku pomiaru obwodu pod biustem musisz odjąć pomiar w biuście. Otrzymana różnica to będzie rozmiar twojej miseczki.
Pewnie zrobiłaś teraz zdziwioną minę, bo miseczki określa się literami alfabetu, a ty wynik otrzymasz w centymetrach? Już spieszymy z wyjaśnieniem. Rozmiar A określa różnicę 10-11 cm. Jeśli otrzymana przez ciebie różnica wynosiła 12-14 cm powinnaś wybrać miseczkę B. Miseczka C przeznaczona jest dla osób, u których różnica wynosi 16,5-19 cm. A jeśli różnica ta u Ciebie wyniosła więcej niż 19 cm, to znaczy, że powinnaś wybrać miseczkę D. Widzisz? Miseczka D wcale nie musi oznaczać ogromnego biustu!
Jak przymierzyć stanik?
Myślisz, że poznanie swoich wymiarów to wszystko, czego potrzebujesz, aby dobrać doskonały biustonosz? Nie do końca. Fakt, pomogą ci one kupić odpowiedni rozmiar. Jednak dobry wygląd i tak będziesz zawdzięczać czemu innemu – odpowiedniemu założeniu stanika! Pewnie myślisz sobie teraz, że zwariowaliśmy pouczając cię jak założyć bieliznę, przecież to tak banalnie proste. Okazuje się, że niekoniecznie. Nie każda kobieta bowiem wie, jak poprawnie założyć stanik! Ty też masz z tym problem? Zastosuj się do naszych wskazówek!
Zakładanie stanika zacznij od pochylenia się lekko w przód i założenia starannie miseczek na piersi. Pamiętaj, że fiszbiny muszą znajdować się na skórze, tuż pod piersiami. Następnie zapnij stanik na plecach. Część kobiet zapina go na brzuchu, a potem przekręca go do odpowiedniej pozycji. To duży błąd! Przy odpowiednio ścisłym obwodzie i wystającym brzuchu, wręcz uniemożliwia odpowiednie jego założenie.
Pamiętaj o tym, aby stanik zapinać zawsze na ostatnią haftkę, tę najbardziej wysuniętą na zewnątrz. Materiał w trakcie noszenia rozciągnie się, dlatego powinnaś mieć możliwość zapięcia go ciaśniej. Do tej reguły nie musisz stosować się jedynie gdy jesteś w ciąży. Wtedy twój obwód pod biustem powiększa się, dlatego powinnaś mieć pewien „zapas”, aby nie musieć co chwila kupować nowego egzemplarza.
Na koniec załóż ramiączka. Sprawdź, czy mają one odpowiednią długość i, w razie potrzeby, wyreguluj je. Powinny być na tyle krótkie, aby unieść piersi. Jednak nie mogą wbijać się w ciało
i pozostawiać nieestetycznych śladów. Na ramiączkach opiera się cały ciężar piersi, więc nie mogą być one zbyt wąskie. Taki model ich po prostu nie utrzyma! Nie mogą być również zbyt rozciągliwe. Idealne nie powinny dać się podciągnąć bardziej niż na około 4 palce nad ramię. Zastosuj się do naszych rad, a gwarantujemy ci, że już nigdy nie będziesz mieć problemów
z dobraniem biustonosza! To kiedy idziesz do sklepu?
7 komentarzy
Wreszcie prosty poradnik i najważniejsze rzeczowy.
Porady poradami, ale czasami lepiej jest udać się do braffiterki. Mi to pomogło, bo po prostu cały czas źle się mierzyłam.
Sama zastanawiam się nad tym, by się udać do braffiterki. Ile to kosztuje? Gdzie ją znajdę? A co do poradnika – przetestuję.
po prostu trzeba dobrze wymacać i wybrać dla klientki 😉 pozdrawiam Panie! 🙂
W kwestii doboru odpowiedniego stanika najlepiej doradzi profesjonalna brafiterka. Ja często korzystam z jej usług i zawsze jestem zadowolona
Dobrze iść na konsultacje i kupić dwa, trzy staniki droższe niż mieć 6 byle jakich.
Nie spodziewałam się, że są sposoby ubierania stanika! Teraz już wiem jak to robić, by dobrze leżał, może nawet wybiorę się do gorseterii po jakiś nowy model?