dodatki

Jak dbać o ubranie?

Zastanawiasz się jak o swoje ubrania dbały nasze mamy i babcie, że mimo upływu czasu ich garderoba prezentowała się nienagannie? Ty także możesz zadbać o ubranie tak, by służyło Ci na długie lata. Nasz poradnik podpowie Ci jak to zrobić.

Jak zadbać o swoją garderobę?

Na początku powinnaś sobie uświadomić, że nawet przy syzyfowym wysiłku z Twojej strony ubrania nie będą wyglądały dobrze jeśli nie będą doskonałej jakości. Tym co na pewno pomoże Ci w doborze garderoby jest umiejętne czytanie składów ubrań – te z dużą mieszanką poliestru omijaj szerokim łukiem. Sprawdź też z czego wykonana jest podszewka. Na pewno nie zawsze będzie Cię stać na ubrania z górnej półki, wybieraj zatem te ze średniej, ale dobrej jakości czyli odnosząc się do powyższych porad, uważnie śledź składy.

zobacz także:  Jak przechowywać ubrania, aby się nie niszczyły?

Wieszaki wiszące w szafie

W czym i jak prać ubrania?

Przechodzimy zatem do jednej z kluczowych spraw. Złe nawyki podczas prania ubrań, potrafią narobić wiele szkody w Twojej garderobie. Na co zatem zwracać uwagę podczas prania? Po pierwsze pierz ubrania tylko wtedy gdy tego naprawdę wymagają, częste pranie sprawia, że szybciej się niszczą. Do prania kolorowych ubrań wybieraj specjalne ampułki zapobiegające utracie koloru i pierz zawsze na lewej stronie (zapobiegniesz mechaceniu się rzeczy). Natomiast ubrania białe pierz zawsze w proszku do białego i nie łącz ich z kolorowymi rzeczami.

Po drugie upewnij się, że pierzesz w temperaturze zgodnej z zaleceniem producenta (wysokość stopni, w których można prać znajduje się na drugiej stronie metki). Jeśli takiej informacji nie znajdziesz, zachowawczo pierz w temperaturze 30-40 stopni.

zobacz także:  Jak dbać o ubrania?

Trzecia kwestia jest sprawa suszenia. Wełniane swetry susz na ręczniku i rozciągnij na całej szerokości. Zapobiegniesz zbieganiu się materiału. Pozostałe ubrania susz na suszarce w pomieszczeniu, nigdy nie wystawiaj ich na balkon. Jeśli nie chcesz by na ubraniach pozostał ślad przypinaj je klamerkami na szwach. Koszule susz na wieszakach.

Co z kwestią prasowania ubrań?

Tutaj również powinnaś nauczyć się przestrzegać kilku zasad. Prasowanie koszul zaczynaj od rękawów i kołnierzyka. Bluzki z nadrukami prasuj zawsze na lewej stronie, unikniesz ścierania się farby. Delikatne materiały prasuj przez zwilżona chusteczkę, używaj też do tego typu ubrań funkcji parowania. Staraj się także unikać składania kiedy ubrania są jeszcze ciepłe po wyprasowaniu, ponieważ mogą się wtedy odkształcić.

zobacz także:  Jak dbać o ubrania?

Mankiet koszuli w kratkę

Jak przechowywać ubrania?

Przede wszystkim warto posegregować ubrania w zależności od pory roku. Ciepłe swetry przechowuj z ciepłymi rzeczami, natomiast lekkie zwiewne materiały najlepiej powieś do szafy. Nie zapominaj o zakrywaniu płaszczy pokrowcami – często po okresie letnim może Cię spotkać niemiła niespodzianka w postaci dziury zrobionej przez mole. Wieszaj też każdą rzecz oddzielnie, staraj się również, by wieszaki układać w jednym kierunku.

Do przechowywania ubrań dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju organizery, które można nabyć w sklepach z meblami. Buty natomiast dobrze jest trzymać w pudełkach – oszczędzisz miejsce i zapobiegniesz osadzaniu się na obuwiu kurzu.

poprzedni artykuł następny artykuł

podobne artykuły o modzie

brak komentarzy

zostaw komentarz