męska koszula w paski z białym kołnierzykiem
na topie, to się nosi w biurze, trendy z ulicy

Jak dobrać męską koszulę? Praktyczne porady

Wbrew powszechnemu myśleniu, wybór męskiej koszuli nie jest tak prostą sprawą. Aby koszula dobrze się prezentowała na określonej sylwetce, trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników. W poniższym artykule podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę przy zakupie męskiej koszuli, tak aby efekt końcowy był zachwycający.

Jak wybrać koszulę męską?

Rozpoczynamy od sprawdzenia rozmiaru kołnierzyka. Powinien idealnie przylegać do szyi, co można sprawdzić wkładając palec pomiędzy szyję a koszulę, badając w ten sposób ile zostało jeszcze miejsca. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż dlatego, że kołnierzyk stanowi obwód szyi. Jego kształt powinien być odpowiedni do kształtu twarzy oraz długości szyi.

Dobre jakościowo koszule posiadają specjalne usztywniacze, które dbają o jego poprawny kształt. Najczęściej wykonane są z twardego plastiku, które należy wyciągać przed każdym praniem aby zabezpieczyć je przed zniszczeniem. Koszule z niższej półki cenowej posiadają usztywniacze wszyte na stałe, niestety po kilku praniach takie usztywniacze się wyginają, a kołnierzyk żyje swoim życiem.

Skupmy się na trzech, najpopularniejszych rodzajach kołnierzyka:

  • kołnierz z małymi guziczkami,
  • kołnierzyk z krótkimi, szeroko rozstawionymi końcami co daję duży obszar na ewentualne zawiązanie krawata,
  • długi kołnierz z końcami skierowanymi prosto do ziemi.

Dobranie męskiej koszuli ułatwi Ci Domodi, gdzie znajdziesz szeroki wybór modnych koszul na każdą okazję. Warto znać typy kołnierzy z tego względu, że jego wygląd również powinien odnosić się do okoliczności.

Kolejnym krokiem jest odpowiedni rozmiar samej koszuli. Określamy go poprzez wzrost, dlatego jej rozmiar najbezpieczniej dobierać według ustalonej tabeli rozmiarów. Koszula nie może być za krótka. Jej długość powinna sięgać poniżej pasa, tak aby móc swobodnie schować ją do spodni i żeby z nich nie sterczała. Koszula dopasuje się do sylwetki w trakcie noszenia i po kilku praniach. Generalnie powinna przylegać do ciała, jednocześnie nie krępując ruchów.

Jaki fason koszuli męskiej?

Koszule produkowane są według trzech podstawowych typów. Pierwszym jest najbardziej standardowy, który jest rozmiarem uniwersalnym pasującym przeważnie do każdej sylwetki. Drugim są klasyczne, proste koszule bez wcięcia w talii. Ten typ polecany jest Panom o pełniejszej posturze ponieważ nie będzie się opinać. Trzeci rodzaj koszul to wersja dla szczupłych i dobrze zbudowanych mężczyzn.

Koszula męska – z jakiego materiału?

Zdecydowanie najlepszym materiałem na koszule jest bawełna. W trudnym niekiedy do zniesienia okresie letnim, można zakupić koszulę wykonaną z lnu. Jest to niezwykle cienka tkanina, świetnie przepuszczająca powietrze, dzięki czemu skóra pod koszulą może swobodnie oddychać.

Bardzo stylowe są koszule z jedwabiu, jednak trzeba na nie uważać. Tego typu materiał jest niezwykle delikatny ale nadaje koszuli atłasowego połysku. Unikaj materiału z tworzywa sztucznego ponieważ nie będziesz się w niej czuć komfortowo.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze koszuli?

Rękaw koszuli powinien sięgać niewiele za nadgarstek, tak aby niewielki jego fragment wystawał spod marynarki. Odpowiednie mankiety możemy wybrać spośród dwóch rodzajów. Pierwszym są guziki co idealnie pasuje na spotkania biznesowe, egzamin, czy jako element stroju służbowego.

Mankiety powinny mieć wykończenie proste lub półokrągłe i powinien być zapinany na dwa, góra trzy guziki. Drugim typem są spinki, wybierane na bardzo oficjalne wydarzenia jak np. ślub. Obowiązkowo do spinek należy ubrać krawat bądź muchę.

poprzedni artykuł następny artykuł

podobne artykuły o modzie

3 komentarze

  • odpowiedz miro 28 września 2016 at 15:59

    Znam ten portal zakupowy. Kupowałem koszulę i muszę się pochwalić kupowałem zgodnie ze wskazówkami autora.

  • odpowiedz Roma 30 września 2016 at 12:57

    Mój mąż ma jedną manię jeśli chodzi o koszule – nienawidzi kieszeni z przodu. Wy też tak macie?

  • odpowiedz Barbie Doll 10 października 2016 at 05:41

    Mojemu mężowi przydałby się ten artykuł bo nigdy nie potrafi dobrze wybrać koszuli. Zawsze coś źle dobierze i trzeba koszule wymieniać.

  • zostaw komentarz