Wybór męskiego garnituru wcale nie jest taki łatwy, a jednym z często popełnianych błędów wśród mężczyzn jest zakup nieodpowiednio dobranego. Sprawia to potem niezbyt dobre wrażenie, a mężczyzna wygląda w nim po prostu niechlujnie i źle, co jest niewskazane, szczególnie gdy nasza prezencja ma duże znaczenie czy na uroczystościach, czy w pracy. Na co zwracać uwagę wybierając garnitur?
- Jaki rozmiar garnituru?
- Jaka długość marynarki?
- Jakie zapięcie marynarki?
- Jak marynarka powinna układać się na ramionach?
- Jaki powinien być rękaw marynarki?
- Jak dobrać spodnie do garnituru?
Jaki rozmiar garnituru?
Ktoś mógłby powiedzieć „nie ma nic prostszego!”, w końcu każdy chyba zna rozmiar, który nosi. I tutaj pojawia się pierwszy błąd. Rozmiar, rozmiarowi nierówny, a do tego każdy mężczyzna może posiadać nieco inną budowę ciała, nawet jeżeli noszą oni ten sam rozmiar. Dlatego też chcąc dobrać odpowiedni rozmiar i w ogóle dobrać garnitur do sylwetki, najlepiej robić to pod okiem specjalistów, wiele sklepów z garniturami prowadzi indywidualne przymiarki, dzięki czemu można dokonać poprawek i dopasować je do danej osoby.
Jaka długość marynarki?
Wbrew pozorom nie dla wszystkich jest to oczywistością i zazwyczaj większość mężczyzn wybiera źle, decydując się na marynarki dłuższe, czasem sięgające nawet ud. Zasada jest jedna – dół marynarki powinien kończyć się wraz z pośladkami i sięgać nie dalej niż do połowy upuszczonej wzdłuż ciała dłoni. Zbyt krótka lub zbyt długa marynarka będzie wyglądała po prostu źle.
Jakie zapięcie marynarki?
Wydaje się to dość mało istotne, ale wcale tak nie jest. Po pierwsze i najważniejsze, zapięta marynarka w żaden sposób nie powinna się marszczyć. W przypadku mężczyzn o szerokich ramionach i wąskiej talii, nie powinni oni wybierać modeli mocno taliowanych. U mężczyzn z brzuszkiem zdecydowanie lepiej sprawdzą się marynarki z lekkimi wcięciami na wysokości talii. Co ważne, przyjęło się, by marynarkę zawsze zapinać na jeden, górny guzik, wygląda to zdecydowanie bardziej elegancko.
Jak marynarka powinna układać się na ramionach?
To, jak marynarka układa się na ramionach także ma niemałe znaczenie. Przede wszystkim materiał powinien układać się gładko, a szew rękawa zaczynać się w momencie, gdzie kończy się staw barkowy. To sprawi, że marynarka nie będzie się marszczyć pod pachami.
Jaki powinien być rękaw marynarki?
Chodzi tutaj przede wszystkim o długość i na to także zwraca się dużą uwagę. Zbyt długi rękaw sprawi, że marynarka będzie wyglądała po prostu na zbyt dużą. Z kolei za krótki rękaw odwrotnie – marynarka będzie za mała. Przyjęło się, że rękaw marynarki powinien być nieco krótszy od rękawów koszuli, która powinna nieco wystawać. Mankiet powinien opierać się na nadgarstku i wystawać spod garnituru na około 1 centymetr.
Jak dobrać spodnie do garnituru?
Źle dobrane spodnie garniturowe także rzucają się w oczy. Najważniejsze jest to, by nogawka spodni opierała się delikatnie na bucie, ale nie może go przykrywać, ponieważ wówczas materiał zaczyna się marszczyć i podwijać. Lekkie załamanie nogawki na bucie jest dopuszczalne, harmonijka już nie. Z tyłu nogawka powinna sięgać górnej części pięty i nie zawijać się pod obcas buta.
brak komentarzy