Podczas rozmowy kwalifikacyjnej liczy się pierwsze wrażenie. I choć wiadomo, że najważniejsze są kompetencje oraz doświadczenie, to dzięki odpowiedniej prezencji zwiększysz swoje szanse na dostanie wymarzonej pracy. Dlatego sprawdź nasze wskazówki, jak ubrać się na rozmowę o pracę.
- Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
- Dress code – popularne błędy podczas starania się o pracę
- Jak wyróżnić się na rozmowie o pracę?
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
To, jaką stylizację wybierzesz na rozmowę kwalifikacyjną, będzie zależało w głównej mierze od tego, do jakiej firmy aplikujesz. I rozwiązania są dwa: możesz ubrać się formalnie lub casualowo. Czyli w praktyce, w obu przypadkach – elegancko.
Możesz założyć kostium/garsonką lub samodzielnie stworzyć zestaw składający się z koszuli, marynarki oraz spódnicy. Nie muszą być w najmodniejszym fasonie, ważne, aby były dopasowane do twojej sylwetki, ani za luźne, ani ciasne. Co najważniejsze – muszą być idealnie czyste i wyprasowane. Raczej powinno się unikać krzykliwych kolorów, choć… o tym będziemy jeszcze pisać.
Ubrania nie mogą być wyzywające, odkrywać zbyt wiele ciała. Dlatego zaleca się spódnicę sięgającą przed lub za kolana, koszulę lub elegancką bluzkę z subtelnym dekoltem. Muszą być one wygodne.
Do tego należy obowiązkowo założyć rajstopy kolorem zbliżone do koloru skóry, gładkie oraz buty na niewysokim obcasie. Najlepiej sprawdzą się czółenka, ważne, aby nie posiadały odkrytych palców.
Czasami można spotkać się też z przekonaniem, że luźny, nieformalny strój jest sposobem na wyróżnienie się. Zdarzają się też przypadki, że najlepszym kandydatem okazała się osoba, która przyszła na rozmowę o pracę w trampkach i t-shircie z zabawnym nadrukiem. I owszem, czasami może się to sprawdzić, ale wszystko zależy od tego, na kogo trafisz w procesie rekrutacji. Najczęściej taki strój będzie wysyłać sygnał o nieprofesjonalnym podejściu, a nawet o lekceważącym stosunku do rozmówcy. Dlatego nie polecamy takiego wyboru, chyba że… ci po prostu nie zależy.
Dress code – popularne błędy podczas starania się o pracę
Zbyt krótka spódniczka czy mocno wydekoltowana bluzka to tak popularne błędy, że nikomu nie trzeba już o nich przypominać (a przynajmniej mamy taką nadzieję). Na co jednak trzeba uważać? Przede wszystkim na rajstopy.
Latem istnieje pokusa, by przy 30-stopniowym upale z nich zrezygnować, ponieważ wyglądają wtedy „głupio” – nic bardziej mylnego, według zasad savoir-vivre są nieodłącznym elementem eleganckiego stroju. Zimą natomiast nie zakładaj grubych, bawełnianych rajstop. Powinny być o grubości maksymalnie 10 DEN, tak, aby były niewidoczne.
Bez względu na porę roku, nie zakładaj sandałów, butów typu peep toe oraz kozaków. Należy unikać odsłaniania ramion, a także ubierania koszuli z krótkimi rękawami.
Jak wyróżnić się na rozmowie o pracę?
Jak widzisz, zasady w kwestii doboru stroju na rozmowę kwalifikacyjną są dość konserwatywne. A czy można się jakoś wyróżnić? Tak, i mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.
Pierwszą z możliwości, najbezpieczniejszą, są wyraziste dodatki. Oczywiście, nie mowa tu o długich kolczykach typu vintage, lecz o dużych, przykuwających uwagę zegarkach, biżuterii z kamieniem w intensywnym kolorze lub o zwracającej uwagę torebce. Tak, aby tylko jeden element z całego stroju wyróżniał się na tle reszty.
Jeśli masz doświadczenie w chodzeniu w szpilkach, możesz założyć je na rozmowę (ale pamiętaj, lepiej, aby nie miały więcej niż 7-8 cm wysokości). Wysmuklą twoją sylwetkę i dodadzą ci pewności siebie oraz sprężystości kroku.
Ciekawą, nowoczesną alternatywą do kostiumu czy garsonki jest damski garnitur. Kojarzony jest przede wszystkim z kobietami sukcesu.
A co z tymi kolorami? Jak pisaliśmy, powinny być stonowane, chociaż, jeśli dobrze się czujesz w mocnych barwach, a sam fason jest formalny, elegancki, możesz zaryzykować. Różowy czy żółty garnitur z pewnością sprawią, że zostaniesz zapamiętana, musisz tylko uważać, aby całość nie została uznana za nieprofesjonalną.
1 komentarz
Może nie każdy się ze mną zgodzi, ale uważam, że żeby się wyróżnić na rozmowie o pracę, to trzeba przyjść ubranym na kolorowo, serio. 😀 Pracodawca pewnie cały dzień widzi wszystkich w czarnych, szarych lub granatowych garniakach, na bank zapamięta gościa, który nagle wbije w żółtej marynarce 😀
Wiadomo, postawić na kolory, ale dalej ubrać się elegancko i schludnie. 😉