Pasta szczotka do czyszczenia butów
dodatki, to się nosi w biurze

Jak czyścić i prać buty?

Buty czyli jeden z najważniejszych elementów naszego ubioru. Często się brudzą, narażone na różne czynniki atmosferyczne, kurz, smar. Jak bezpiecznie je wyczyścić? W pralce czy ręcznie? Dzięki naszym poradom buty posłużą Wam jeszcze długo.

Pranie ręczne butów skórzanych

Bawełnianą szmatkę zmocz delikatnie w wodzie z mydłem. Wyciśnij, jeśli poczujesz, że szmatka jest zbyt wilgotna. Przetrzyj nią buty z zewnętrznej strony i wytrzyj do sucha. Postaraj się wcześniej usunąć większe zabrudzenia, piasek, tak, aby nie zarysować skory. Wypierz również sznurówki lub wymień na nowe jeśli są zniszczone. Na oczyszczoną skórę nanieś specjalną pastę do butów, dostosowaną do ich koloru, wypastuj. Co jakiś czas wymieniaj wkładkę, wietrz buty i używaj specjalnych woreczków chłonących wilgoć.

Buty skórzane

Pranie ręczne butów sportowych

Przygotuj miskę z letnią wodą, mydło, gąbkę, odrobinę sody oczyszczonej lub pasty do zębów, jeśli czyścimy białe buty.

Wyjmij sznurówki, wrzuć je do miski. Mydło, pastę lub sodę nanieś na wilgotną szmatkę, wytrzyj nią buty oraz podeszwy. Jeżeli powierzchnia będzie wyjątkowo brudna można pomóc sobie małą szczoteczkę (nawet do zębów), uważając jednak, aby nie zniszczyć butów. Odstaw do wyschnięcia, możesz wyprać lub zmienić wkładkę na nową. Sznurówki wyciągnij z miski, przepierz i zostaw do wyschnięcia.

Buty sportowe Adidasy

Pranie ręczne butów zamszowych

Do prania przygotuj delikatny roztwór z 1 łyżki sody oczyszczonej i szklanki mleka.

Nie stosuj do prania chemicznych detergentów, mogą zniszczyć buty. Wyjmij sznurówki i przepłucz je w w wodzie z mydłem, wysusz. Przetrzyj buty, aby pozbyć się największego brudu, piasku. Następnie namocz szmatkę w roztworze i delikatnie przecieraj buty, aż staną się czyste. Następnie gąbką z małą ilością czystej wody przetrzyj zamsz i podeszwy. Pozostaw do wysuszenia w naturalnej temperaturze. Nigdy nie susz ich na kaloryferze!

Zamszowe buty

Pranie butów w pralce

Zabrudzenia powierzchni są tak duże zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, niepokojący zapach. Jeżeli oznaczenia na metce na to pozwalają, wyciągnij sznurówki i wkładki. Oczyść każdy element ze zbędnego brudu, piasku, ziemi itp. Włóż do pralki, wybierz najkrótsze pranie, niską temperaturę i małe wirowanie. Możesz włożyć wszystkie elementy do ochronnych worków na pranie. Dobrze, jest zaplanować pranie w okresie letnim, wtedy czyste, wyprane buty wystawiamy na balkon i tylko czekamy aż wyschną.

W pralce nie pierz butów skórzanych ani zamszowych, prawdopodobnie więcej ich już nie założysz. Wypróbuj naturalne sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu, nie zapominaj o wietrzeniu obuwia oraz stosowaniu woreczków pochłaniających wilgoć i zapach.

Pranie butów w pralce

poprzedni artykuł następny artykuł

podobne artykuły o modzie

brak komentarzy

zostaw komentarz