Katowice nocą
dodatki, na topie

Jakie pamiątki przywieźć z Katowic? Biżuteria z węgla, ozdobna porcelana, co jeszcze?

Jadąc na wakacje, czy to gdzieś w Polsce, czy za granicą, większość z nas stara się spróbować lub chociaż zobaczyć coś charakterystycznego dla danego miejsca. Oczywiście każdy kraj kojarzy się z konkretnymi produktami, jednak poszczególne regiony też bardzo często mają swoje interesujące symbole, przysmaki, rzemiosło i tradycje. Każde miejsce ma coś ciekawego do zaoferowania. Co w takim razie warto przywieźć na pamiątkę ze stolicy Śląska?

Pamiątki z Katowic

Katowice to miasto, które kojarzy się przede wszystkim z przemysłem ciężkim, hutami i górnictwem, a co za tym idzie – zanieczyszczonym powietrzem i brzydkim krajobrazem. Jenak każdy, kto w ostatnich latach odwiedził to miasto, musi uczciwie przyznać, że zmieniło się niemal nie do poznania. Jeśli chodzi o jakość powietrza, to nie jest w stolicy Śląska gorzej niż w innych dużych ośrodkach miejskich w Polsce, a samo miasto przeszło wiele gruntownych zmian, dzięki czemu spacer po nim to czysta przyjemność. Ciekawa architektura, wspaniale zrewitalizowane place i ogromne tereny zielone, to coś, czego wiele osób nie spodziewa się, przyjeżdżając do Katowic.

zobacz także:  Do jakich stylizacji pasuje biżuteria z węgla?

Oprócz zmian w przestrzeni publicznej, które są łatwo zauważalne dla każdego, warto zwrócić uwagę także na odmianę podejścia do typowo śląskich tradycji, symboli i języka. Ślązacy coraz odważniej wychodzą na zewnątrz ze swoją kulturą, promują śląską godkę, wykorzystują węgiel, który stał się prawdziwą ozdobą. Chcąc zabrać ze sobą wyjątkową pamiątkę z Katowic, koniecznie trzeba wybrać się do takich sklepów, jak Biksa lub Gryfnie, gdzie można kupić ślónskie rajtuzy, biżuterię z węgla, koszulki, czapki, bluzy, a nawet skarpetki z zabawnymi grafikami nawiązującymi do śląskich symboli i gwary. Dużym uznaniem cieszy się także śląska porcelana.

zobacz także:  Własnoręczna biżuteria z węgla, z koralików – z czego wykonać biżuterię DIY?

Ciekawe pamiątki ze Śląska

Pamiętajmy, że Śląsk to nie tylko Katowice, a cała metropolia, w której skład wchodzi wiele ważnych dla regionu miast. Amatorzy słodyczy powinni być zachwyceni śląskimi bombonierkami, w których znajdują się czekoladki z symbolami nawiązującymi do 16 miast. Wśród innych ciekawych akcesoriów znajdziemy np. brelok z pyrlikiem i żeloskiem, pendrive w kształcie szybu kopalnianego, gra flirt po śląsku, torby z napisem „Kato”, śląskie doniczki, szampony i mydła z węgla. To tylko niektóre pamiątki z regionu, które mogą stanowić m.in. wspaniałe prezenty dla bliskich.

Co warto zwiedzić w Katowicach i innych miastach województwa śląskiego?

Będąc na Śląsku, trzeba oczywiście pójść na zakupy i wybrać dla siebie jakąś drobnostkę, która będzie nam przypominać o tym niezwykle ciekawym regionie, ale równie ważne jest odwiedzenie przynajmniej kilku niezwykłych miejsc. W Katowicach koniecznie trzeba przespacerować się po centrum, by zobaczyć chociażby Spodek, ale żeby poczuć unikatowy klimat tej części Polski, trzeba wybrać się na Nikiszowiec. Jest to zabytkowa, typowo górnicza dzielnica o charakterystycznej architekturze. Ponadto świetnym pomysłem jest wycieczka do kopalni Guido w Zabrzu, gdzie można zjechać głęboko pod ziemię, by zobaczyć, jak wygląda praca górników, dowiedzieć się sporo o historii tego miejsca i poczuć jego niesamowity klimat.

zobacz także:  Biżuteria z węgla kamiennego - modny trend ze Śląska

Do zabytków należących do grona obiektów światowego dziedzictwa UNESCO niedawno dołączyła również znajdująca się na Śląsku kopalnia srebra zlokalizowana w Tarnowskich Górach. Jest to także bardzo ważny punkt na mapie Śląska, który koniecznie trzeba odwiedzić.

poprzedni artykuł następny artykuł

podobne artykuły o modzie

1 komentarz

  • odpowiedz Baba 20 stycznia 2022 at 10:51

    No na pewno taka biżuteria z węgla to dobry pomysł. Nie wiem, co jeszcze? Porcelana! Tak, w Katowicach jest świetna fabryka. Myślę, że każdy powinien zastanowić się nad tym, co będzie dla niego cenną pamiątką.

  • zostaw komentarz